The cost of living in Texas is high

Cost of Living in Houston, Texas

Details
← See other cities in United States

HOW MUCH DOES IT COST TO LIVE IN Houston, Texas? A STUDENT NEEDS APPROXIMATELY $ 669 FOR ONE ROOM AND FOOD ONLY.

First things first: the shopping basket

  • 1kg of chicken costs between $ 7.2 and $ 8.2
  • 1 liter of milk is between $ 0.8 and $ 0.9
  • A dozen eggs cost about $ 2.9
  • A baguette: between $ 1.7-2.1
  • 2l Coca Cola bottle: 1.6-1.9 $
  • 1l of bottled beer in the supermarket: between $ 3.8 and $ 4.8
  • A bottle of moderate (drinkable) quality wine: between $ 14 and $ 20
  • A pound of tomatoes: between $ 1.4 and $ 1.7
  • 1 kilo of apples: between $ 3.2 and $ 3.7
  • 1 kilo of potatoes: between $ 1.4 and $ 1.7

Estimation of the monthly cost for a student

If you would like to do an exchange (Erasmus) in Houston, Texas or are thinking of moving to Houston, Texas and renting a room in a shared apartment there, you will find below the approximate monthly costs that you should be prepared for

  • Flat share: $ 480
  • Electricity cost: $ 67
  • Meat (chicken, beef, pork): $ 43
  • Milk, eggs, and bread: $ 28
  • Fruits and vegetables: $ 51

Total: $ 669

Other daily costs

  • If you eat out for lunch because of work or study, you will find menus around $ 14 in many restaurants. Some also offer a smaller menu for around $ 7.
  • A month in the gym? Monthly plans start at $ 43.
  • A liter of gasoline is between $ 0.56 and $ 0.61.